yalova, esenköy, çınarcık, emlak
Emlak
Emlak Arama
Bölge

YALOVA

Tüketici Kredileri

  • yalova çınarcık esenköy emlak

 

2.5.Tüketici Kredisi Verilmesi İşlemi

2.5.1.Tüketici Kredisine Başvuruda Bulunulması

Tüketici kredisi için talep edenin bankaya şahsen başvurması gerekir. Başlangıçtaki işlemler basittir ve ödünç veren kurumun fazla zamanını almamaktadır. Kredinin amacı kanuni ve ahlaki değerler çerçevesinde olmalı, aynı zamanda bankanın politikasına aykırı düşmemelidir. Kredi başvurusu genelde banka tarafından bu amaç için düzenlenmiş formlara geçirilmektedir. Söz konusu formlar bankalar arasında farklılıklar gösterebilir.

2.5.2.Tüketici Kredisine Başvuru Formunun, Kredi Verecek Makamların Eline Geçmesi

Tüketici kredisi başvuru formu şahsen alınır. Banka yetkilisi formun doğru ve eksiksiz olarak doldurulduğunu kontrol etmeli ve herhangi bir eksik ya da yanlışı anında düzeltmelidir. Çünkü başvuru formundaki bir eksiklik veya hata ilerde kredi, takibe düşerse ciddi sorunlar doğurabilir. Kredi işlemleri devam ederken başvurudaki aksayan yönleri düzeltmek kredi yetkilisinin görevidir.

2.5.3.Tüketici Kredisine Başvuran Kişiyle Görüşülmesi

Bu aşama birçok kredi veren kurum tarafından en önemli adım olarak kabul edilmektedir. Genelde yüz yüze yapılan bu görüşmelerde, başvuran kişi tarafından verilmiş bilgilerin toparlanması ve belirginleştirilmesi tamamlanır. Görüşmenin süresi; istenen kredi miktarı, cinsi ve başvuran kişi tarafından sağlanan bilgilerin oranına göre değişiklik gösterebilir. Görüşmenin başarısında banka yetkilisinin büyük payı vardır.

2.5.4.Tüketici Başvurusunda Müşteriden Alınacak Belgeler

Tüketici başvurusunda bulunan müşteriden alınması gereken belgeler bankalar arasında farklılık göstermekle birlikte, genellikle aşağıdakiler alınır:

  • Tüketici kredisi başvuru formu,
  • Başvuru sahibi ve kefillerin nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Başvuru sahibi ve kefillerin ücretli olması halinde işyerinden alınan ve işyeri kaşesi ve yetkililerin imzasını taşıyan maaş bordroları fotokopisi, varsa eşinin geliri ve diğer gelirlerini kanıtlayıcı belge,
  • Borçlu ve kefiller şirket ortağı olması halinde, ortağın istihbarat bülteni,
  • Borçlunun tüzel kişi olması veya birinci sınıf defter tutması halinde, vergi dairesinden onaylı son üç yıla ilişkin bilançoları ile hesap durum belgesi,
  • Borçlunun tüzel kişi olması durumunda şirketin kuruluşuna ilişkin ticaret sicili gazetesi fotokopisi,
  • Teminat olarak ipotek alınacaksa, gayrimenkulun ekspertiz raporu ve tapu fotokopisi,
  • Araç kredilerinde, aracın proforma faturası,
  • İkinci el araç kredilerinde, aracın kasko sigortası ve ruhsatının fotokopisi alınır.

Bankalar kanunu uyarınca, belli bir tutarı geçmeyen kredi işlemleri ile nakit, mevduat, devlet tahvili, hazine bonosu, hazine kefaletine haiz bonolar ile altın rehni karşılığı kullandırılan kredilerden hesap durum belgesi alınmayabilir.

2.5.5.Tüketici Kredisine Başvuran Tarafından Kredi Verici Kuruma Sunulan Bilgilerin Doğruluğunun Araştırılması

Söz konusu araştırmada öncelikle başvuran kişinin banka ile daha önceki ilişkileri irdelenir. Kişinin banka hesap miktarı, hesapların ne kadar süre için açıldığı ve hesapların ne şekilde yürütüldüğü gibi konular incelenir.

Ayrıca daha önceden alınmış krediler varsa bunların ne şekilde geri ödendikleri, miktarları ve ne amaçlarla talep edildikleri de belirlenir. Son olarak, krediye başvuran kişinin mevcut iş durumu, ikametgahındaki istikrar, daha önceki işindeki durumu, sahip olduğunu belirttiği varlıkların durumu üzerinde araştırma yapılması gereken konulardır.
Döviz kuru için tıklayınız...
antalya web tasarım web tasarım web tasarım antalya Antalya transfer Antalya transfer Hatay araç kiralama Alanya Transfer Gazipaşa Transfer Antalya Transfer Antalya Flughafen Transfer